Orianna Design Ofis Mobilyaları BLOG

Çalışma Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışma Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji çağı, modernlik gibi kavramlar gündemleri meşgul ederken geldiğimiz bugünlerde insan ilişkilerini sınırlayan binalarda yaşamımızı sürdürmeye devam etmekteyiz. Zaman geçirmiş olduğumuz bu yapılarda evlerimiz ya da ofislerimiz bulunuyor. Özellikle 08:30 ile18:00 saatleri arasında mesai yapan çalışanlar zamanlarının yaklaşık 9-10 saatini ofiste geçirmektedirler. Yemek saati ve mola sürelerini de çıkarttığımızda bir çalışan ortalama 7-8 saat boyunca ofis koltuklarında oturarak çalışmaktadırlar. 

Çalışma hayatında çalışanların sağlığını koruyabilmek adına en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ofis koltuğu seçimidir. Özellikle uzun zamandır ülkemizin gündeminde yer alan sağlığı ve güvenliği prosedürleri daha çok el emeği ile çalışan üretim sektöründeki çalışanları ilgilendiriyormuş gibi gözükse de ofiste masa başında çalışan kişiler için de iş sağlığı ve güvenliği olduça önmeli ve ihmal edilmemesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki ama ofis koltuğu alırken nelere dikkat edilmelidir? Hangi özelliklere sahip çalışma sandalyeleri tercih edilmelidir? Bu sorularınızın yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

 

Ofis Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 

1. Ergonomik Yapıda Olmalı 

Ofis koltuğu alırken belki de en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir tanesi de ergonomik yapıda olmasıdır. Ergonomik açıdan hem belinize hem de boyun kısmına destek sağlamalısınız. Ergonomik açıdan elverişli olmayan ürünler bel ve boyun başta olmak üzere kalça, omuz bölgelerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle beden yapınıza ve kilonuza uygun ofis koltuğu seçimi yapılması gerekmektedir.  

Ofis çalışanlarının en çok yaşadığı sorunlardan biri de bilek ve dirsek ağrılarıdır. Çalışırken çok dikkate alınmayan bu sorun ilerde  ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu problemin önüne geçmek için de ergonomik ve kullanışlı bir çalışma koltuğu tercih edilmelidir. Kol kısmının yükseklik ve derinlik ayarlarının optimum seviyede istediğimiz yüksekliğe getirebiliyor olmamız bu gibi sorunların önüne eçmemize yardımcı olur.

 

Ergonomik ve kullanışlı ofis koltuklarına buradan ulaşabilirsiniz

 

2. Kullanılan Malzemeler Kaliteli Olmalı 

Ofis koltuklarının ergonomik olması gerektiği kadar kullanılan malzemelerin de kaliteli olması gerekmektedir. Özellikle sünger kalitesi, ayaklar ve tekerlek kısımlarının sağlam yapıda olması ürünü uzun yıllar kullanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle ofis koltuğu seçerken kullanılan malzemelerin de sağlığa zararsız ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. 

 

3. Yükseklik Ayarlanabilir Özellikte Olmalı

Masa yüksekliklerinin sabit olduğunu varsayarsak ofis koltuğunun ayarlanabilir olması dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma koltuğu farklı boydaki kişiler için de oldukça kolaylık sağlayan bir özelliktir.


Etiketler: