Orianna Design Ofis Mobilyaları BLOG

İdeal Ofis Koltuğu Nasıl Olmalıdır?

İdeal Ofis Koltuğu Nasıl Olmalıdır?

Günlük yaşantımızda uyuduğumuzdan daha fazla süreyi oturarak geçirmekteyiz. Özellikle masa başında çalışanlar, yolculuk sırasında ya da dinlenirken de oturarak zaman geçirmektedirler. Araştırmalara göre uzun süre oturmak, bel, sırt ve boyun rahatsızlıklarının yanında diyabet ve obezite gibi sağlık problemlerine de sebep olabilmektedir.

Herhangi bir çalışma sandalyesi ya da çalışma koltuğu, ne yazık ki fiziksel sağlığımızı korumaya yardımcı olmamaktadır. Uzun süre oturarak çalışan kişilerin, belirli özelliklere sahip bir çalışma koltuğu kullanmaları gerekiyor. Ayrıca gün içinde kısa da olsa yürüyüş ya da egzersiz yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri de çok büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı ve ergonomik bir çalışma koltuğunun, boyunuza ve bacak boyunuza göre yüksekliği ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Çalışma koltuğuna oturduğunuzda ayaklarınız yere tam basmalı, dizlerinizin arkası koltuğa temas etmeli ve dizinizden yukarısı da yere paralel olmalıdır.

Çalışma koltuğunun oturma alanı vücut ölçülerinize uygun bir genişlikte olmak zorundadır. Dizlerinizin arkası koltuğa temas etmeli ve oturma alanı üst bacağınızı destekler şekilde olmalıdır. Ayrıca kollarınızı kolçaklara rahat bir şekilde koyabiliyor olmalısınız.

Tüm bunların yanında ideal çalışma koltuğu nasıl olmalı diye sorulduğunda ilk akla gelen özelliklerden biri de çalışma koltuğun sırt kısmıdır. İlk olarak koltuğun hava alan bir materyalden üretilmiş sırtı olmalıdır. Aynı zamanda çalışma sırasında yapılan hareketlere uyum sağlayacak esnekliğe de sahip olması büyük önem taşır.

Çalışma koltuğu, bel boşluğu ve omurgayı destekleyen, vücut ölçülerine göre ayarlanabilen bir bel desteğine sahip olmalıdır. Bel desteği, duruşunuzu korumanıza yardımcı olmasının yanı sıra üst bedeninizdeki baskıyı da azaltmaktadır.

Tüm bunların yanında, farklı çalışma pozisyonlarına göre koltuğun sırt eğimi de ayarlanabilir özellikte olmalıdır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik ise çalışma koltuğunun çalışma sırasında vücudu zorlamamak için dönebilir özellikte olmalıdır.

Tüm bu özelliklere sahip en uygun çalışma koltukları için Orianna Design çalışma koltuklarına göz atabilirsiniz. En uygun fiyatlarla en kaliteli ve ergonomik çalışma koltuklarını sizlere sunmaktayız.

 

Sağlığınız için en doğru çalışma koltuklarını incelemek için LÜTFEN TIKLAYINIZ!


Etiketler: